Мої видання

Овал: Іду на урок

 

Г.М. Шокодько



Збірник диктантів з української мови
для учнів 5-11 класів



Відділ освіти Варвинської районної державної адміністрації
Варвинський методичний кабінет
Варвинська районна гімназія




Будьте здорові!

Збірник диктантів з української мови
для учнів 5-11 класів





Варва – 2009

Рецензенти:
В.І. Моренець – методист відділу освіти
В.Д.Бойко – голова районного методичного об‘єднання вчителів 
                     української мови та літератури

           Г.М. Шокодько – вчитель української мови та літератури
                             Варвинської районної гімназії

Будьте здорові! Збірник диктантів з української мови та літератури для учнів 5-11 класів. – Варва, 2009. - 34 с.


Пропонований збірник допоможе вчителеві у проведенні різних видів диктантів, присвячених здоровому способу життя. Укладений відповідно до програмних вимог із вивчення української мови в 5-11 класах.

Схвалено радою методичного кабінету від  16 січня 2009 року.
Протокол № 3



Вступ
Здоров’я – одна з найвищих людських цінностей, джерело радості та щастя, запорука успіху в будь-якій справі, природний стан людини, внутрішня гармонія організму. Здоров’я – це багатство, про яке людина не згадує доти, доки воно є, і шкодує, коли його втрачає.
Здоров’я кожного – це здобуток народу і країни, бо здорова людина створює цінності, матеріальні чи духовні, а хвора тільки їх використовує та ще й потребує догляду здорових. Тому зберігати здоров’я, вести здоровий спосіб життя – громадянський обов’язок кожного.
 Вирішення проблеми збереження власного здоров‘я закладено в самій людині, у знанні та розумінні нею проблем формування, збереження, зміцнення і відновлення його, а також в умінні дотримуватися правил здорового способу життя.
Діти повинні усвідомлювати, що майбутнє кожного, як і держав в цілому, – за здоровим поколінням, бо людина здорова фізично і морально здатна творити та приносити користь іншим.
Одним із найважливіших пріоритетів розвитку системи освіти  України є збереження і зміцнення фізичного, психічного і морального здоров‘я учнівської молоді, виховання в молодого покоління дбайливого ставлення до свого здоров‘я, усвідомленої потреби в додержанні принципів здорового способу життя.
 Школи є впливовим середовищем, яке може формувати і підтримувати здоров‘я, а мотивація може бути посилена за рахунок змісту навчальних програм, а також інформаційно-просвітницької роботи з дітьми та учнівською молоддю. Сьогодні на рівні держави діють національні програми, головним завданням яких є пропаганда здорового способу життя дітей та молоді.
Пропонований збірник диктантів допоможе вчителеві у проведенні різних видів диктантів, присвячених здоровому способу життя. Укладений він відповідно до програмних вимог з вивчення української мови в 5-11 класах.
Різностильові тексти диктантів сприяють реалізації основних завдань вивчення української мови в школі – закріпленню навичок грамотного письма, виробленню високої мовної культури, формуванню вмінь і навичок вільного володіння рідною мовою.
У збірнику подаються декілька видів диктантів. Вчитель сам має змогу вирішити, коли доцільніше провести його.

















5 клас
Фонетика
Диктанти-завдання
Поділити слова на склади, у яких звуків більше ніж букв. Пояснити лексичне значення слів:  канібали, яничари, забарложені, АЕС.
Загидили ліси і землю занедбали.
Поставили АЕС в верхів‘ях трьох річок.
То хто ж ви є, злочинці, канібали?!
Ударив чорний дзвін. І досить балачок.
В яких лісах іще ви забарложені?
Що яничари ще занапастять?
І мертві, і живі, і ненароджені
нікого з вас довіку не простять!
                                 Л.Костенко
Прочитати поезію. Про що йдеться у творі? Які «зниклі» річки ви знаєте?
Поставити  наголос у всіх словах. Поділити на склади виділені слова.
Ще назва є, а річки вже немає.
Усохли верби, вижовкли рови,
І дика качка тоскно обминає
рудиментарні  залишки багви.
Куди ти ділась, річенько? Воскресни!
У берегів потріскались вуста.
Барвистих лук не знають твої весни,
і світить спека ребрами моста…
                               Л.Костенко

Коментований диктант
Пояснити вивчені орфограми (правила вживання апострофа, ненаголошених голосних е и в коренях та суфіксах слів)
Серцю до вподоби вишні
Вишневе варення та вареники з вишнею – не тільки смачні ласощі, а й підтримка серцевого здоров‘я та захист від артриту і подагри. Учені з‘ясували, що посилене споживання вишень у будь-якому вигляді зменшує ризик серцево-судинних захворювань. Окрім пониження рівня холестерину в крові та зняття запалень, ці плоди допомагають позбавитися від зайвої ваги. Своїми корисними властивостями вишня завдячує могутнім антиоксидантам – антоцианінам (саме вони надають ягоді насиченого червоно-бордового кольору)( З газети). 74 сл.
Диктант з обґрунтуванням
До диктанту додати обґрунтування орфограм з апострофом

Любисток                       
Levisticum_officinalis_Koch-2З‘явився любисток у нашому краї давно. Розкішне зелене листя, приємний запах робили цю рослину улюбленою в народі. З нею пов‘язане повір‘я, що можна цим зіллям причарувати когось. Тому любисток  має ще й кілька народних назв: любчик, любець, приворотне зілля.
У багатьох районах України любисток шанують як оберіг садиби, чаклунське зілля.
Любисток використовують для приготування ліків від головного болю. Дівчата мили любистком волосся, щоб воно було гарним, щоб не боліла голова.
Деякі народи Кавказу споживають любисток як приправу до м‘ясних страв.
Любисток охоче росте на різних ґрунтах, любить вологу. Та найчастіше його садять у квітниках. 95 сл.


Відомості з синтаксису
Вільний диктант
Цікаво знати
Ліси, парки, зелені насадження забезпечують атмосферу киснем, знижують концентрацію вуглекислоти в повітрі, виконують водоохоронні, лікувальні та естетичні функції.
Гектар лісу виділяє в атмосферу три тонни кисню. Виділяючи легкі речовини – фітонциди, рослини пригнічують або знижують шкідливі мікроорганізми. Зелені насадження відфільтровують з повітря радіоактивні елементи (З підручника). 47 сл.


Вільний диктант
Куріння – велике лихо
Доведено, що куріння тютюну призводить до різних захворювань, що спричиняє передчасну смерть. Курець живе на 6-7 років менше, ніж людина, яка не курить. Підступність тютюну в тому, що розплата готується поволі. А вона неминуча. Куріння веде до виснаження, схуднення, втрати апетиту, болю в суглобах. Нікотин впливає на зір, слух, нервову та кровоносну системи. Смертельна доза нікотину 50-75 мг. У 1934 році було влаштовано змагання: хто більше викурить цигарок. Переможець викурив 60, але приз не отримав – помер.
Варто задуматися, чи слід руйнувати своє здоров‘я. В народі кажуть: здоров‘я маємо – не цінуємо, а втрачаємо – плачемо. 98сл.

   
Вибірковий диктант

Виписати назви овочів, що мають вітаміни
Хоч потрібна капустина,
Незамінна й цибулина,
Бо потрібна вона людям
Як приправа в кожній страві.
Дітям треба вітаміни?
Ви звертайтесь до морквини.
Пийте з неї добрий сік.
Вам здоров‘я на весь вік!
lukБез картоплі нема діла –
Ми про це говорим сміло.
Бо без неї, як без хліба –
Нам усім вона потрібна.
Кожен овоч користь має,
Людям сили додає.
Пам‘ятайте, любі діти,
Треба овочі любити.
6 клас
Вступ. Повторення, узагальнення та поглиблення вивченого
Зорово-слухові диктанти
Людини і природа
Людство давно і всерйоз задумується над тим, як обмежити свій небажаний вплив на живу природу, як регулювати клімат, стримувати темпи глобального потепління
Найрадикальнішим методом є перехід на «чисту» енергетику. Тут на перше місце виходить використання природної енергії: сонця, вітру, води, припливів.
Проблема зміни клімату під впливом людини – глобальна.
Однак, штучне його регулювання неможливе без найширшого співробітництва не тільки вчених, а й усіх народів загалом. Ми повинні вже сьогодні об‘єднати зусилля для того, щоб уміло використовувати земні ресурси (За М.Міщенком). 80 сл.


Улюблені рослини українців

1215519322_barvinokУлюблена рослина українців – барвінок. Його листя залишається зеленим і зимової морозної, і спекотної літньої пори. Вважалася, що той, хто посадить барвінок у себе на подвір‘ї, обов‘язково дочекається щастя.
У далеку подорож українець завжди брав пучечок чебрецю. Його гострий аромат нагадував про тепло рідної домівки. У народній медицині чебрець широко застосовується для лікування простудних захворювань. Пасічники його вважають одним із найкращих медоносів.
Давню славу має євшан-зілля. Хто мав при собі цю траву, ніколи не забував про рідну землю (З дитячої енциклопедії). 80 сл.

Лексикологія
Вибірковий диктант
Виписати слова іншомовного походження
Де живуть мікроби
Виявляється, мікроорганізми значно переважають людей за своєю чисельністю. Майже кожен експерт із питань мікробіології впевнений, що мікроби є скрізь. Деякі їх види живуть повсюдно. Людське тіло на 90% складається з мікроорганізмів. Із 60 тисяч типів мікробів, з якими людина стикається щоденно, на щастя, лише 1-2% є потенційно небезпечними для людей з низьким імунітетом. У той же час є певні місця, де концентрація мікроорганізмів дуже висока: пральна машина, ручка коробки перемикання, панель приладів автомобіля, телефонний апарат, жіночі гаманці та сумки, дитячі місця в автомобілі, салон автомобіля, вбиральня літака, кухарська дошка для нарізання продуктів (З газ.) 97 сл.
Морфологія
Вибірковий диктант
Виписати з тексту прикметники. Усно виконати їх морфологічний розбір. З‘ясувати лексичне значення виділеного слова.
Цей ліс живий. У нього добрі очі.
Шумлять віти у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті поторочі,
Літопис тиші пишуть у траві,
Малі озерця блискають не злісно,
Колише хмара стомлені громи.
Поїдемо поговорити з лісом,
А вже тоді я зможу і з людьми.
                               Л.Костенко

Вибірковий диктант
Виписати іменники, визначити відміну та групу
Панацея поруч
Смак насінин гарбуза схожий на арахіс. Їх можна використовувати в салатах, супах, гуляшах, соусах.
Гарбузове насіння дуже багате на білок, клітковину, залізо, мідь, магній, марганець, фосфор, амінокислоти. Є у ньому й кальцій, калій, цинк, селен, фолієва та ліноленова кислоти.
1192025051_1179375862_0Насіння гарбуза здавна застосовується в народній медицині. Його рекомендується вживати в їжу при зниженому тиску, подагрі, наявності паразитів у шлунково-кишковому тракті, захворюваннях сечостатевих шляхів. Гарбузове насіння незамінне для людей з видаленим жовчним міхуром: 100 г цього продукту задовольняє потребу в денній нормі жовчі.
Результати недавніх досліджень показали, що гарбузове насіння знижує ризик захворювання на рак передміхурової залози. А китайці лузають його, щоб позбавитися депресії (З газ.) 109 сл.



Числівник

Вибірковий  диктант

Виписати числівники з іменниками, вказати розряд та пояснити правила написання

Куріння – соціальне лихо

Смертельна доза нікотину для людини – 50-75 мг. Викурюючи 20-25 сигарет на день, вона дістає смертельну дозу. 1934 року в місті Ніцці гурт молоді влаштував змагання: хто викурить найбільше цигарок? Переможець мав одержати приз. Виграли двоє, але нагороду «переможці» не змогли одержати. Викуривши по 60, вони померли. Однорічна дитина отруїлася, з`ївши цигарку. Внаслідок куріння в організмі руйнується значна кількість вітаміну С. Встановлено, що одна викурена цигарка позбавляє організм 25 мл аскорбінової кислоти. Така кількість цієї кислоти є в одному апельсині. Отже, людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна з`їсти 4 кг апельсинів. Підліток, який курить, не високий на зріст. У нього сіра шкіра, він часто хворіє і кашляє, швидко стомлюється. Куріння – це соціальне лихо. 109 сл.

Повторення в кінці року
Контрольний диктант
З давніх-давен в усній народній творчості український народ возвеличував фізично дужу, сильну, здорову людину.
Гострий розум народу швидко збагнув, що здоров’я – найцінніше багатство. Великим щастям для людини вважається його збереження. Про це у фольклорі говориться досить часто. Щодня, вітаючись між собою, люди зичили одне одному доброго здоров’я. Бажали його господарям колядники і щедрувальники на Новий рік і в Різдвяні свята. Відмінного здоров`я й довголіття зичать  молодятам гості на весіллі. Правилом доброго тону вважається під час зустрічі друзів, родичів, знайомих запитувати одне одного про здоров`я. Про те, що увага до здоров`я людини приділялася завжди, свідчить наявність образних порівнянь в українській мові: «здоровий як вода», «здоровий як дуб», «здоровий як лось» (З газ). 112 сл.


7 клас
Попереджувальний диктант
Обліпиха
127Цей колючий чагарник або деревце до 4-6 метрів заввишки має довгасті, зверху зелені, а зісподу бурувато-сріблясті листки. Подекуди його називають сибірським ананасом.
Весною на гілках розпускаються дрібні квіточки, але на одних кущах зеленкуваті, а на інших – сріблясто-бурі. Це тому, що в обліпихи є чоловічі й жіночі рослини. Восени жіночі рослини дарують оранжево-жовті плоди, соковиті кисло-солодкі ягоди з присмаком та запахом ананасів.
Плодоносить обліпиха щороку: з одного куща можна зібрати по 10 кг плодів. Росте вона на піщаних місцях, по яругах, балках, крутосхилах, долинах і берегах річок. Це світлолюбна, посухостійка й невибаглива до ґрунтів рослина. Обліпиха – цінна лікарська рослина,  тому її влучно називають лісовою аптекою та цілителькою. Лікувальні властивості мають плоди, насіння, листя, молоді пагони, кора. Плоди – це полівітаміни, виготовлені природою. Ласі до неї звірі – ведмідь та олень (З журн.) 135 сл.  


Диктант для взаємоперевірки

Ефірні олії замінять пігулки

Вплив запахів на психологічний і фізичний стан людини відомий ще здавна. Єгиптяни використовували їх для бальзамування та лікування багатьох хвороб. Широко застосовували аромати і стародавні греки, римляни, перси, індуси, китайці. Кількість органічних і неорганічних речовин, які містять ефірні олії, коливається від 120 до 500.
Ефірні олії виявляють на організм антисептичну, болетамувальну, заспокійливу, протизапальну дії, поліпшують регенерування тканин. Вони прискорюють обмін речовин, виведення з організму води і продуктів розпаду.
Перевага ароматерапії над іншими лікарськими засобами полягає в тому, що, по-перше, порівняно із синтетичними продуктами вона має значно менший ризик негативного впливу на організм і свідомість людини, діє швидше, ефективніше; по-друге, вона дає такі результати, які неможливо отримати жодними іншими сучасними лікарськими засобами (З газ.) 117 сл.

Пояснювальний диктант
Чим шкідливе куріння?
Запалена сигарета – це хімічна фабрика, що виробляє 1200 шкідливих речовин. Куріння порівнюють із укусом отруйної змії з уповільненою дією.
Найнебезпечніша речовина тютюнового диму – нікотин, який діє на судинно-руховий центр мозку, включаючи спазм кровоносних судин. Особливо шкідливо це проявляється на роботі серця. Недаремно кажуть, що одна крапля нікотину вбиває коня. Якщо говорити точно, то однієї краплі нікотину достатньо, щоб знищити троє дорослих коней, вагою кожного до півтони.
У підлітка смерть може наступити відразу після того, як він викурить півпачки сигарет,  оскільки в цілій пачці якраз і міститься одна смертельна доза нікотину.
Куріння шкідливе. Це вам скаже кожен, хто не курить. Якщо захочете курити, нагадайте своєму організмові, що тепер ним керуєте ви, а не цигарка. 117 сл.

Попереджувальний диктант

Алкоголь – небезпечний ворог організму

Лікарі приділяють велику увагу небезпеці алкоголю для дітей і підлітків.
Боротьба з алкоголізмом – одна з найбільших соціальних і медичних проблем будь-якої держави. Шкідливість вживання спиртних напоїв доведена. Навіть малі дози алкоголю можуть стати небезпечними і призводять до травм, автомобільних катастроф, розпадів сімей, втрати людиною духовних потреб та вольових рис, працездатності.
Алкоголь у вигляді яскравого винного напою чи охолодженого пива здається цілком не шкідливим. Проте смак і вигляд обманливі. Алкоголь – це наркотик, причому сильнодіючий. Лікарі говорять, що алкоголь – це депресант, який впливає на мозок і центральну нервову систему. Незначна кількість алкоголю може без шкоди для дорослої людини розвеселити її. Дитячий організм значно швидше призвичаюється до алкоголю. Тож не варто його навіть пробувати. Цей напій значно поступається різноманітним сокам. 121 сл.

Взаємоперевірний диктант
681165_36f4528b

Нагідки                          

Ця красива декоративна рослина  з яскравими веселими квітами й світло-зеленим соковитим листям прийшла до нас з півдня Європи ще з середньовічних часів. Вона добре прижилася, самостійно розсівається по городах і все літо прикрашає їх.
Українська назва нагідок походить від слова ніготь. На ніготь схожі зернята нагідок. Латинська назва «календула» означає «перший день місяця», бо у себе на батьківщині нагідки цвіли протягом року і кожний початок місяця (календа) заставав їх розквітлими.
Спочатку нагідки вирощували як квіти-окраси. А потім люди довідалися, що це ще й квіти-цілителі. Полоскання хворого горла настоєм календули знімає біль і температуру. Хто має на городі нагідки, той знає, що цвіте ця рослина невтомно все літо, той завжди має під рукою рятівні ліки (За А.Коваль). 121 сл.

8 клас
Просте речення
Вільний диктант
Селера – лікар для всього організму. Вона підвищує  життєвий тонус людини, оптимізм, працездатність. Також володіє протимікробними властивостями, захищає людину від інфекцій, в тому числі  й грипу.
p_img_57756056Айва своїми плодами нагадує чи то грушу, чи то яблуко і приваблює виразним приємним ароматом. Плоди цієї  рослини містять велику кількість солей заліза, магнію, калію, міді, кальцію, фосфору. Отож, лікувальний спектр плодів досить широкий, особливо тим, що містять значну кількість вітаміну С (124-180 мг%), яка до того ж впродовж півроку майже не змінюється, якщо айву законсервувати цукром.
Меліса активізує роботу мозку. На жаль, у сучасній офіційній медицині її роль обмежена: використовують лише ефірну олію для кардіологічних хворих.  Ще знаменитий Авіценна зазначав, що трава меліси «бадьорить і зміцнює серце»  (З газети). 116 сл.

Односкладні речення

Пояснювальний диктант

Тримай голову в холоді, ноги в теплі, проживеш довгий вік на землі. Тримай голову в холоді, черево в проголоді, ноги в теплі, житимеш довго на землі. Аби зуби, а хліб буде. Заздрість здоров`я їсть. Здоров`я входить золотниками, а виходить пудами. Здоров`я маємо не дбаємо, втративши – плачемо. Бережи одяг новий, а здоров`я – доки молодий. Весела думка – половина здоров`я. сміх – це здоров`я. Береженого і Бог береже. Здоров`я в аптеці не купиш. Чим захворів, тим і лікуйся. Без діла людина старішає. Хочеш добре виглядати, не треба нервувати. Добре жартувати, аби не хорувати. Гроші й одежу бережуть, коли вони є, а здоров`я – коли немає. До старості баба на базар ходила, а здоров`я так і не купила. Без діла псується сила. Лінощі псують людину. Довго спати – здоров`я не мати.            

Неповні речення

Диктант

Безцінний дар

Ліси – безцінний дар природи. Вони є надійним захисником полів. Це вони пом`якшують клімат, поліпшують водний режим полів, захищають їх від суховіїв і пилових бур, а ріки і водойми – від замулювання та пересихання.
Ліс – це чудова лабораторія, гігантська фабрика цілющого повітря. Це легенди наших міст і селищ. Для кожного з нас перебування в лісі – це свято. У лісі завжди піднімається настрій, відчувається прилив енергії, бадьорості.
Ліси, парки, сквери – це не тільки зелена окраса. Вони мають і важливе лікувальне значення. Саме тому більша частина санаторіїв, будинків відпочинку в лісах або біля них.
Особливо корисне повітря соснових лісів і дібров, які є найулюбленішими місцями туризму та масового відпочинку. Люди дістають велику насолоду від перебування в лісі протягом року. Він завжди вабить своєю тишею, красою та свіжим, чистим повітрям (Із книги «Дари лісів»). 126 сл.

Однорідні члени речення

Навчальний диктант
Ми залежимо від Землі більше, ніж вона від нас, і, зрештою, спільно переживаємо природні катаклізми, смертельно небезпечні для таких маленьких істот, як люди, хоча найменші – комахи, черви, бактерії – не такі захищені.
Людство потерпає через повені, пожежі, землетруси, буревії так само, як через наслідки воєн: голодомор, безпритульність. Тільки велика любов до життя дає людині змогу, втративши рідних, знайомих, друзів, відбудувати дім. Треба бути повсякчас готовим до стихійного лиха, вміти рятуватися від нього.
Людина нині здатна спотворити обличчя Землі, цю тонесеньку плівку, що зветься ноосферою. Та вона не спроможна проникнути до самого серця нашої планети. Ми не здатні осягнути її  свідомість, бо хіба частка пізнає ціле? Не технічний прогрес і добробут зроблять її щасливою, а гармонія з усім живим (З журн.). 119 сл.

Коментований диктант

romashkaВизначити тип односкладних речень, пояснити розділові знаки при однорідних членах речення
                             
Умивалися жінки вранці росою з липи, берези, яблуні, вишні, ввечері – відваром пелюсток ружі, калини й малини. Раз на тиждень робили маски з листків кульбаби, кропиви. Кімнатної герані, соку алое, пшеничної муки з медом.
Відбілювали обличчя масками з хрону, сиру, яблук, омолоджувалися петрушкою з медом.
yagodamalinaВолосся мили лише в кип‘яченій воді, додаючи любисток, чорнобривці, м‘яту, ромашку, кропиву, липу, корінь лопуха, бруньки берези, звіробій. Коли волосся випадало, змащували волосся настоєм з хмелю, меду, яєць, цибулі, часнику, олії. Полоскали відваром любистку , а також васильків.
А тіло після купання намагалися ополіскувати настоєм м‘яти зі свіжими яблуками.
Сьогодні ми використовуємо багато рецептів, які прийшли до нас від  бабусь. Вони відносно недорогі, але якісні (З журн.). 111 сл.

Вільний диктант

Алкоголь – це отрута

Алкоголь – це хімічна отрута, наркотик, якому властиві типові симптоми отруєння, що специфічно діють на людину.
Алкоголь спричиняє психічний розлад, основною ознакою якого є запрограмованість на вживання спиртного, потреба в ньому. В багатьох  людей, які страждають на алкоголізм, з‘являються схожі риси, подібні до тих, що бувають при психічних захворюваннях, і які мають певні симптоми. Для алкоголіків характерним є обмежене коло інтересів, концентрація уваги на задоволенні бажання випити. У цьому відношенні вони схожі один на одного, як рідні брати. П‘яниці грубі і жорстокі у сім‘ї, брехливі, необов‘язкові.
Алкоголь руйнує нервові клітини, клітини печінки, що спричиняє онкологічні захворювання; сприяє появі злоякісних пухлин у шлунку, кишечнику. Відмирають клітини головного мозку та сердечні м‘язи, виникає багато хвороб. Необхідно берегти себе від цієї отрути (З газети). 123 сл.


Пояснювальний диктант

Ліки, яким тисяча років

Різні рослини люди з прадавніх часів використовували при  різних недугах. Здається, нема такого зела, такого дерева, плоди, кореневища й листя яких не вживали б наші предки.
Народні знахарі помітили: коли хворому давати тричі на день перед їжею запарені пшеничні висівки, покращиться робота шлунка, людина відчує приплив сили. Просо лікує серце й печінку. Барвінок зміцнює організм, зокрема серце, загоює шкіру. Буркуновий чай допомагає позбутися кашлю, лихоманки, безсоння. Відваром із листя волоського горіха лікували захворювання шкіри, золотуху, ангіну. Будь-які застуди виліковували калинові напої.
Здавна в народі шанували подорожник, любисток, ромашку, полин, ожину, малину, горобину, суниці, чебрець, черемху, чорницю, бузину, борщівник, спориш… Усього й не перелічити.
Отож, знай і ти, друже, що біля нас росте не просто трава, а зілля, її величність рослина, з якою здавна дружить людина. 129 сл.


                      9 клас

         Складне речення

     Навчальний диктант

Ялинка – природний екстрасенс

Ялинку, сосну та кедр наші пращури вважали деревом спокою. Було помічено, що вона здатна позитивно впливати на емоції та настрій людей, урівноважувати, заспокоювати, наповнювати живильною силою лісу. Тому ялинку ще називають природним екстрасенсом, деревом, яке має потужне джерело біоенергії.
Та не лише цим славиться лісова красуня. З давніх-давен ялинку застосовують як антимікробний засіб. Настій з неї пили у разі серцевих захворювань, під час цинги. Хвоєю дезинфікували приміщення, де перебував хворий, гілочками посипали підлогу. За артриту та ревматизму приймали хвойні ванни. Смолу використовували, щоб спинити кров та загоїти рани.
Хвоя ялинки – це джерело аскорбінової кислоти, каротину і хлорофілу, вона містить дубильні речовини, мінеральні солі, фітонциди та смоли. Препарати, які містять хвою, застосовують за нирково-кам‘яної хвороби. Настій шишок  - у разі ангіни, катарів верхніх дихальних шляхів,  фарингіту, ларингіту, тонзиліту, гаймориту, а також для профілактики дитячих інфекційних хвороб.
При ударах, наривах, порізах, виразках використовують суміш із рівних частин ялинкової смоли, воску, меду і соняшникової олії. Допомагає також суха подрібнена смола, якою посипають рани.
Отака вона – ялинка-цілителька (З газети). 168 сл.

Вільний диктант

Наркоманія – захворювання на все життя

Термін «наркоманія» означає хворобливий потяг, пристрасть до вживання наркотиків, що призводить до тяжких порушень фізичних і психічних функцій.
Наркоманія страшна сама по собі. Людина, яка стала на цей шлях, рано чи пізно втрачає людську подобу. Порушується психіка, деформується уявлення про світ, знижується працездатність. Крім цього, наркомани піддаються ще одній небезпеці – заразитися венеричними хворобами, у тому числі й СНІДом.
Механізм дії всіх наркотиків однаковий.  Опій викликає тепло в усьому тілі, легкий свербіж, почуття розслаблення, психічного комфорту. Після вживання барбітуратів наступає фаза збудження, яка характеризується різким зниження самоконтролю і руховою розгальмованістю.
Кокаїн, феномін, ефедрин, кофеїн діють аналогічно, їх уживання викликає розлади координації рухів, розвиток психотичного стану (марення, галюцинації). Транквілізатори діють на центральну нервову систему, а гашиш має галюциногенну дію: після вживання можуть виникнути різні слухові та зорові розлади сприймання.
Наркоманія – захворювання на все життя, яке набувається за власним бажанням. Лікування наркозалежності можливе, коли є справжнє бажання хворого позбутися цієї проблеми. 153 сл.

Творчий диктант

Доповнити диктант відомостями про калину, використовуючи складні безсполучникові  речення

Лікує калина

kalinaЗ лікувальною метою використовують кору та плоди калини звичайної. Кору заготовляють із молодих стовбурів і гілок навесні, ягоди – після перших заморозків. Кору сушать у теплих приміщеннях. Які добре провітрюються. Плоди консервують або зберігають всю зиму на морозі.
Завдяки вмісту мікроелементів, кислот, дубильних речовин і ще багато чого кора та ягоди калини стали в народі неперевершеними ліками (З календаря).60 слів


Пояснювальний диктант

Колись зцілювала й піч

Колись піч була універсальним засобом теплового лікування. На селянських печах не лише відпочивали та спали, а й лікувалися.
Просо, овес, жито, пшениця виступали акумуляторами тепла. Їх розстеляли шарами. Коли збіжжя добре прогрівалося на черені, тоді недужі з радикулітом, невритом, спондильозом, остеохондрозом, обмінним поліартритом заривалися в нього.
Вони обкладали ним окремі хворі суглоби, хребет та уражені малорухомі болючі ділянки.
Тривалість сеансів лікування – 20-30 хвилин. Їх проводили два-три рази на добу впродовж двох-трьох тижнів.
З метою теплового лікування застосовувалися і лікарські рослини. Вони значно ефективніші, ніж звичайне збіжжя.
Піч, натоплену дровами, торфом чи соломою, устилають домотканим вовняним рядном. На нього кладуть стебла, листки чи квітки рослин. Коли рослини нагріваються, тоді недужий обкладає ними спину. Суглоби, хребет, окремі ділянки з переломами кісток і деформаціями внаслідок порушень обміну речовин, травм, вікових змін. 135 сл.




43.jpg


0732710 клас

Пояснювальний диктант

Чай                      

Чай пили і у більш віддалені часи, до того, як спізнали люди смак і аромат справжнього чаю і кави. Заварку готували з чудодійних духмяних трав, з свіжого або висушеного листя, ягід, за якими не їздили бозна-куди, а збирали там, де жили, – біля хат, на городі, уздовж доріг, на лісових галявинах, у полі, по берегах річок і озер, у власному садочку. Величали той чай  шанобливо – богатирським напоєм, еліксиром молодості, чудодійним нектаром, бальзамом.
Не втратилися, а сповнилися сучасного зміст напучування древніх, які обожнювали напої з дикорослих трав: «…він посилює дух, пом‘якшує серце, виганяє втому, пробуджує думку, освіжає тіло…»
Отже, візьміть по щіпці сухого листя лісових суниць, м‘яти, смородини, малини, груші, меліси, залийте окропом і зачекайте десять-п‘ятнадцять хвилин, поки настоїться. Заварка готова. Клопоту обмаль, а в склянці  ніжний цілющий чай. Він бадьорить, підвищує настрій. Або вкиньте у звичайний чай трохи сушених трояндових пелюсток, подрібнений вишневий листочок, дрібку сухих ягід суниць чи обліпихи, малини. Чим не нектар? До всього, букет напою добираєте за власним уподобанням і з тих рослин, які смакують вам, тим більше, що й ростуть вони буквально під ногами. 179 слів (С.Янко)

Навчальний диктант

СНІД – страшна хвороба

У генеалогії цієї страшної хвороби багато загадкового. Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ – вірусу імунодефіциту людини.
Хто може бути найімовірнішим вірусоносієм? Це, так звані, групи ризику. До них належать бісексуали, наркомани, що вводять наркотики внутрішньовенно, повії, особи, які часто змінюють статевих партнерів. Групою ризику є також новонароджені, матері яких ВІЛ-інфіковані або хворі на СНІД.
Але було б великою помилкою думати, що СНІД вибирає собі жертви тільки серед груп ризику. Ризик інфікування може загрожувати кожній людині. Вірус-вбиця розповзається планетою з невловимою швидкістю. Епідемія страшна тим, що призводить до тяжкої соціальної та економічної деградації суспільства. Щодня у світі на СНІД заражується до 5 тисяч осіб. Перед цією хворобою виявилися беззахисними дорослі і діти.
Непроста справа – загасити пожежу під назвою СНІД. Але вчені не втрачають надії і працюють над створенням вакцини, яка зможе перемогти цю страшну хворобу.
Кожна людина повинна усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх рідних від цієї страшної інфекції.
Здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах – найкращі методи профілактики СНІДу. 177слів.


Пояснювальний диктант

Сонце дарує здоров‘я

Найдавнішим видом світлолікування є геліотерапія, яка використовується людиною з незапам‘ятних часів. Українці – «сонячний народ», вони живуть під сонцем і лікуються за його допомогою здавна.
Помірний клімат, достатня кількість сонячних днів протягом року, здорове харчування завжди оберігали дітей від рахіту.
Під впливом видимого випромінювання змінюється функціональний стан центральної нервової системи, що значно впливає на рівень і ритм життєдіяльності організму.
Ультрафіолетові промені  мають  бактерицидну та вітамінну дію. Вони стимулюють обмін речовин, тканинне дихання та складні імунобіологічні процеси. Також нормалізують діяльність вегетативної нервової системи та підвищують сили організму.
Сонячне проміння є звичним для людини фактором зовнішнього середовища і справляє на неї, як і на все живе, відчутний вплив. Але надмірне використання сонячних ванн може спричинити канцерогенез, значно знизити імунітет, викликати опіки, фото дерматози, призвести до розвитку сонячного удару.
Геліотерапію призначають як повітряно-сонячні ванни. У наших широтах їх починають з 5-10 хвилин. Тривалість кожного наступного опромінення збільшують на 5 хвилин. Максимальна тривалість процедур – 30-40 хвилин. Дітям до півтора року сонячні ванни не призначають.
Старшим призначають за температури 20-25 градусів (З календаря).174 сл.

Пояснювальний диктант

М’ята

mintМята – це багаторічна рослина. Вона утворює розгалужене кореневище, горизонтально неглибоко розміщене. Стебло вкрите численними темно-зеленими листками ланцетоподібної форми. Верхівки пагонів вкриті дрібненькими квітками, зібраними в густі колосовидні суцвіття. Рослина морозостійка, світло- та вологолюбива.
Пагони містять велику кількість ефірної олії, дубильні, гіркі та біологічно активні речовини, цукор, жири, фітонциди, вітаміни С і Р, каротин, мінеральні солі. Корисна м’ята при головних болях, серцевих та судинних захворюваннях, нервових розладах, безсонні, запаленнях в органах травлення, астмі, виразці шлунку, простудах, захворюваннях горла, каменях у нирках та печінці, атеросклерозі. Використовують листки й пагони у свіжому та сушеному вигляді. Вони мають приємний охолоджувальний смак і різкий тонкий аромат, викликаний високим вмістом ментолу. М’ятою приправляють супи, салати, різні страви. Використовують її при виготовленні напоїв, соусів, кондитерських виробів, випіканні хліба тощо. Мяту широко застосовують у медицині. Її використовують як сировину для одержання ментолу, серцево-судинних препаратів, у мазях та краплях від нежиті, засобах поти кашлю. У парфумерній промисловості з м’яти виготовляють зубні пасти, порошки, елексири та полоскання. У харчовій промисловості з неї виготовляють напої та цукерки. 168 с


11 клас

Просте речення

Контрольний диктант

Жива піраміда очистить оселю

17419892Звичай прикрашати ялинку на Новий рік прийшов до нас із Німеччини ще за часів Петра І. У німців ця традиція існувала ще в язичницькі часи, а пов‘язували його із культом цього дерева, яке уособлювало собою могутній «Дух лісу». Пізніше звичай запозичила християнська релігія і приурочила до святкування Різдва.
Ялинка на Новий рік – це не просто символічна прикраса. Вона, подібно до деяких кімнатних рослин, має здатність очищувати повітря та енергетику, добре впливати на емоційний та фізичний стан людей. ЇЇ фітонциди підвищують опір організму до бактерій і вірусів. Очищуючи простір навколо себе, ялинка допомагає позбутися смутку, злоби, незадоволення, образ, агресії. Вона діє заспокійливо, вбирає в себе енергетику сварок, накопичену за рік у наших домівках і душах. Таку здатність цього чарівного дерева пов‘язують із його формою, яка схожа на піраміду.
Та цілюща дія ялинки, зрізаної під Новий рік, триває недовго. Як тільки хвоя змінює колір, осипається, потрібно відразу виносити її з дому, оскільки, ввібравши в себе негативну шкідливу енергію, новорічна красуня самоотруюється і гине. Тоді вже її дія на оточуючих стає зовсім протилежною. Тож через тиждень-два після свята ялинки варто позбутися (З газети). 184 сл.

Пояснювальний  диктант

(пояснити розділові знаки при вставних словах)

Ліки стають… отрутою

Мабуть, кожен із нас спробував хоч раз у житті риб‘ячий жир. Цей препарат раніше вважали найпершими ліками від рахіту та інших дитячих захворювань. Багатьом він був не до вподоби, але декому, на диво, навіть смакував. І щодо його корисності ні в кого не виникало сумнівів.
Та нещодавно вчені виявили, що ці ліки можуть перетворитися на справжнісіньку отруту. А все через забруднене довкілля, стан якого, на жаль, із року в рік погіршується. Ріки та моря нашої планети нещадно забруднюються виробничими відходами, які, як відомо, негативно впливають на мешканців води. Тож у риб‘ячій печінці (з неї виготовляють риб‘ячий жир) виявили отруйні речовини. Тому деякі західноєвропейські каїни офіційно заборонили призначати його дітям, яким не виповнилось п‘ять років. Крім того, людям, які звикли постійно, ласувати рибними стравами, слід переглянути свій раціон, оскільки минтай, оселедець, сом, щука викликають сумніви щодо нешкідливості, але вживати їх занадто часто не слід.
Та завзятим рибоїдам не слід впадати у відчай, адже  є види риб, які можна вживати в їжу, зовсім не переймаючись їхньою екологічною чистотою. Такі риби як форель, сьомга, осетрові в забрудненій воді просто не живуть. Однак, на жаль, ці види риб не з дешевих (З газети). 187 сл.

Зорово-слуховий диктант

Апельсин солодкий

З давніх-давен апельсини асоціюються із щедрістю та родючістю. Китайські цілителі з допомогою сушених шкірок апельсина лікували застуду, кашель і навіть злоякісні пухлини. Із квіток апельсинового дерева робили воду, яка слугувала як потогінний і кровоспинний засіб, її пили за нетравлення шлунка.
Апельсинова олія на сьогодні – одна із найпопулярніших ефірних олій, її включено до Британського фармацевтичного кодексу.
Олія апельсина має асептичну дію, допомагає у разі безсоння, підвищеної збудливості, депресії, стресу, знижує тиск, підвищує концентрацію уваги, очищує кров, нормалізує роботу кишечника, вуглеводно-жировий обмін, запобігає появі каменів у жовчному міхурі, сприяє усуненню зайвої ваги. Допомагає в разі запалення та кровотечі ясен, пародонтозу.
img_536Славиться своїм цілющим впливом на шкіру: очищає та освітлює пігментні плями, сприяє відновленню клітин, поліпшує колір обличчя. Стимулюючи кровообіг, апельсинова олія є гарним засобом для сухої, шершавої та зроговілої шкіри. Крім того, олію використовують у сумішах для підвищення пружності шкіри і регенерації шкірних покривів. Головна цінність апельсинової олії в тому, що вона виявляє унікальний вплив на психоемоційний настрій людини: заспокоює, розслаблює.
Діючи на біоенергетику людини, підвищує оптимізм, віру у власні сили. Відновлює ауру після тяжкого захворювання та емоційних стресів.
При внутрішньому застосуванні олія стимулює виведення шкідливих речовин з організму, нормалізує роботу кишечника та вуглеводно-жировий обмін, має жовчогінну дію, сприяє зниженню маси тіла (З газ). 205 сл.

Пояснювальний диктант
Пояснити правила вживання  розділових  знаків у складних реченнях

Зелений змій

Слово «алкоголь» має арабське походження і означає «Дещо ефірне». Ще і VІІІ столітті араби були знайомі з дистиляцією і, ймовірно, вміли одержувати більш міцні спиртні напої, ніж вино. В Європі спосіб дистиляції спирту було винайдено в  ХІV столітті. Араби називали спирт «душею вина» і використовували його, в основному, для медичних цілей. Алкогольна ферментація була відома людям ще в давні часи, але вона не могла бути використана для приготування алкогольних напоїв до появи кераміки. Лише в кінці мезоліту, тобто майже 6 тисяч років  до нашої ери, стало можливе виготовлення спирту. Деякі народи, такі як мешканці полярних країн, туземці Вогняної Землі й аборигени Австралії, познайомились із цим напоєм з приходом європейців. Смак вина був відомий також римлянам і грекам, але воно обов‘язково розбавлялося водою. Йому служили боги і присвячувалися свята, на яких панувало самозабуття, сміх і веселість.
Але чи справді так весело людям, які знайомі з Алкоголем?  Зовсім ні! Недарма Алкоголь називають зеленим змієм.  Він, як те страховище, яке має страшну владу над людьми, а особливо над дітьми і підлітками. Страхіття, яке своїми сітями огортає всіх, хто піддався спокусі. Життя людини і алкоголь – несумісні речі. Алкоголь – це злочинець, який не підлягає оправданню. 190 сл.
Використана література

1.      Програма  для загальноосвітніх навчальних закладів. Українська мова 5-12 класи. – К.: Ірпінь, 2005.- 176 с.
2.      Володарська М.О. Класний керівник. Година спілкування. 8 клас. – Х.: Ранок – НТ, 2007. – С. 13, 17, 18, 19, 20, 29.
3.      Грішило А. Ефірні олії замінять пігулки.//Здоров’я і довголіття.- 2009.- №2.
4.      Кацинська Л.Л. Години спілкування: педагогічні технології та досвід (на допомогу класним керівникам 9 -11 класів в проведенні годин класного керівника). – Рівне, 2004. – С.40.
5.      Кириленко С.В. Уроки здоров‘я. Методичний посібник для вчителів. – Х.: «Скорпіон», 2004. – С.14,15.
6.      Крамар В.М. Матеріали для тематичного оцінювання з української мови у 8 класі. – Т.: «Астон», 2001. – С17-18.
7.      Литвинюк Г.І., Олійник І.В. Сценарії, рольові ігри, бесіди. 5-11кл. – Тернопіль: Навч.книга – Богдан, 2001. – С.77.
8.      Мацько Л.І., Сидренко О.М. Українська мова: Збірник диктантів. Для учнів середніх шкіл усіх типів. – К.: Либідь, 1995. – С. 16, 40, 41, 148, 149.
9.      Небайдужа Л. Селера – лікар для всього організму.// Здоровя і довголіття. – 2008. - № 47 
10.  Неживий О.І., Іжченко В.Д. Дидактичний матеріал з народознавства на уроках української мови. – 2-ге вид. – К.: Освіта, 1995. –С.122, 131, 132.
11.  Пасічник Т. Екологічне виховання на уроках мови.// Дивослово. – 2007.-№7 – С. 2.
12.  Потапенко О.І., Потапенко Г.І., Борисова Л.В., Мальченко Н.В., Овсієнко Н.В. Збірник диктантів та переказів з української мови для 5-9 класів: Посібник для вчителя. – К.: Зодіак – ЕКО, 1995. –С. 146.
13.  Чаговець Л.Б., Павлова Н.Д. Усі види диктантів – Х.: Торсінг плюс, 2007. – С. 75.
14.  Юзюк В. Громадянське виховання на уроках рідної мови у 9 класі.// Дивослово. – 2007. - №6 –С. 7.


Зміст
  1. Вступ ------------------------------------------------------------- 3
  2. 5 клас ------------------------------------------------------------- 5
  3. 6 клас ------------------------------------------------------------- 9
  4. 7 клас ------------------------------------------------------------- 13
  5. 8 клас ------------------------------------------------------------- 16
  6. 9 клас ------------------------------------------------------------- 20
  7. 10 клас ----------------------------------------------------------- 24
  8. 11 клас ----------------------------------------------------------- 27
  9. Використана література -------------------------------- 31








ДЛЯ НОТАТОК
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________














































Немає коментарів:

Дописати коментар